Medyum seçerken neye dikkat etmeliyim?

Medyum seçerken neye dikkat etmeliyim?

Hızla gelişen teknolojinin ve özellikle internet çağının getirdiği avantajlar hayli fazla. Gencinden yaşlısına her bireyin elinde akıllı telefonlar, her evde en az bir bilgisayar ve çocukların çantalarında dahi tablet bilgisayarlar var.

Bu durum tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pozitif yanlarının yanı sıra bir çok negatif gelişmeyi de peşinden getirmekte. Bilgi kirliliği, yasaklı sitelerin artması, kumar oyunlarının çoğalması, +18 içeriklere ulaşımın kolaylaşması, insanların birbirine olan kin ve öfkeleri ve daha bir çok olumsuzluk giderek artış göstermekte. 2009 yılından bu yana internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık ve sahtekarlık olayları dışarıdaki suç oranını %700 civarında katlamış bulunmakta. Devletimizin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmaması ve yeterli önlemleri alamıyor olmasından dolayıda bu suç örgütleri gün geçtikçe maalesef çoğalmaktalar.

Her alanda çeşitli siteler açarak yalan ve yanlış yazılarla iyi niyetli insanları dolandıran bir çok internet sitesi var. Bitkisel ürünler, cinsel ürünler, sahte belgecilik, zayıflama ürünleri, saç-sakal ürünleri vb. yüzlerce örnek verilebilinir. Aynı şekilde internetten ufak bir araştırma yapıldığında da bir çok medyum sitesi olduğunu görebilirsiniz. Kendilerinin medyum yada hoca olduğunu iddia eden bu kişilerin sitelerin hemen hemen hepsinde aynı yazıları ve birbirlerinden kopyaladıkları yazıları paylaştıklarını görebilirsiniz. Bu siteleri açan kişilerin %98’nin hiç bir vergi levhası, devlet onaylı resmi çalışma izinleri, sabit telefonları, kayıtlı iş yer adresleri vs. hiç bir yasal çalışma şekilleri yok.

Aynı şekilde kendilerine medyum tavsiye, medyum yorumları, medyum arıyorum, medyum öneriyorum, medyum şikayetleri başlıklarından oluşan paravan siteler oluşturarak bu sitelerde kendilerine ait olumlu yorumlar yapmaktalar. Dikkat ettiyseniz her sitede kendileri hakkında iyi yorumlar varken diğer siteleri karalamaktalar. Bir diğerinde yine kendi sitelerini ön plana çıkartırken rakiplerinin sitelerini karalamaktalar. Bu durum çok dikkatimi çekti çünkü bana ulaşan 10 kişiden 9 tanesi mutlaka internet de bulduğu medyumlar tarafından dolandırılmış oluyor. Bunların kim olduklarını merak ettim ve bir kaç hafta bu konuda araştırma yapma ihtiyacı duydum. Yaptığım araştırmalarla birlikte işin içinde çok başka şeyler olduğunu, aslında bu kişilerin hiç bir şekilde medyum olmadıklarını ve oluşturdukları bu dolandırıcılık yöntemiyle yüzlerce insanı dolandırdıklarını ve kandırdıklarını fark ettim.

Öyle bir sistem ve öyle bir düzen kurmuşlar ki hayret etmemek imkansız. Büyük çeteler ve şebekeler halinde çalışan bu kişilerin kullandıkları onlarca isim var. Yani aynı şebeke içerisinde 10 farklı medyum ismi kullanıyorlar. Kurdukları medyum önerisi sitelerinde sürekli isimler değiştirerek telefon değiştiriyor ve yeni biriymiş gibi davranıyorlar. Paraları ortak havuzda topluyor ve daha sonra bölüşüyorlar. İşin en üzücü yanıysa bu işi yıllardan beri yapıyorlar ve devletimiz bu konuda hiç bir önlem almıyor. Gerçekten hayret etmemek elde değil.

Resmi ve yasal hiç bir bilgisi olmayan, referansı olmayan, daha önceden kendisine başvuran insanların olmadığı yalnızca bir telefon numarası koyarak olası bir durumda hiç bir hukuki süreç başlatamayacağınız, kim olduğu belli olmayan ve yalnızca medyum olduğunu söyleyerek insanların paralarını çalan bu kişilerin dolandırıcı medyumlar olduğunu anlamak için üniversite bitirmeye gerek yok. Okuma-yazma bilen birisi biraz araştırarak ve konuya şüpheci yaklaşarak bu kişilerin sahtekar olduğunu çok rahatlıkla anlayabilir.

Bu tür sahtekar medyumlar yüzünden halkımız maalesef alanında uzman medyumlara da farklı gözle bakmaktalar. Dışarıdan bakan bir göz olarak aslında haklılar. Eskiden köylerde, yıkıntı evlerde üfürükçü hocalar olurdu. İnsanların yüzüne bakmaz bir kağıda bir şeyler yazıp gönderir ve binlerce lira paralarını alırlardı. Gerçi ülkemizde hala daha böyle hocalar ve bunlara inanan insanlar var. Bu durum şimdi bu iş el değiştirerek internete taşınmış durumda. Evlerinde üfürükçülük yapanların yine adresleri belli fakat internetteki medyumlar sadece bir internet sitesi üzerinden dolandırıcılık yaptıkları için bir şikayet durumda siteyi kapatıp gidebilirler ve bulunmaları çok daha zor. Bu nedenden olacak olsa ki dolandırıcılar bu yönteme başvuruyorlar.

Peki medyum seçerken neye dikkat etmeliyiz?
1- Başvuracağınız medyumun vergi levhası var mı yok mu mutlaka kontrol edin. Vergi levhası olmayan bir medyum kesinlikle yasa dışı çalışıyordur ve çalışmanızın sonucu %99 hüsran olacaktır. İsterse adına yüzlerce yorum yapılmış olsun. Bu yorumları kendisinin yapmadığının hiç bir garantisi yoktur. Bu sebeple vergi levhası olmayan bir medyuma boşuna para ödeyerek maddi-manevi zarara uğramayın.

2- Çalışma iznini mutlaka inceleyin. Vergi levhası olup çalışma izni olmayan medyumlara karşı hiç bir hukuki süreç başlatamazsınız. “Fal baktım, fatura kestim ve parayı öyle aldım.” der ve işiniz çok zorlaşır. Bu nedenle gittiğiniz medyumun çalışma iznini, devlet tarafından kontrolü sağlanabilirliğine dair gerekli belgeleri mutlaka inceleyin. Devlet dışında verilen hiç bir sertifikanın, çalışma izninin vs. hükmü yoktur.

3- Mümkünse internetten bulduğunuz medyumlara gitmeyin. Özellikle medyum sitelerinin %98 i sahte ve yanıltıcı bilgiler içermekte. Yukarıda bahsettiğim nedenleri de göz önüne alarak okuduğunuz, gördüğünüz yorumlara inanmayın. Tercih edeceğiniz medyum tanıdığınız insanların gittiği, iyi sonuçlar aldığı ve tavsiye ettiği bir medyum olsun.

4- Gittiğiniz medyumun mutlaka kayıtlı, yasal iş yeri adresi olmalıdır. İnternet sitesi açarak medyum olunmaz. Başvurmak istediğiniz medyumun iş yerine giderek kendisiyle yüz yüze konuşun. Çalışma alanını, çalışma şeklini inceleyin ve nasıl bir yol haritası çizeceğinize beraber karar verin. Sohbet edin, probleminizin çözümünü detaylıca beraber ele alın. Eğer iş yerine gitme ve yüz yüze görüşme şansınız yoksa seçeceğiniz medyumu kim olduğu belli olmayan kişiler tarafından yapılan internet sitesi yorumlarıyla değil tanıdığınız gerçek kişilerin o medyum hakkındaki olumlu yorumları sonrasında uzaktan işlem yaptırın.

5- Son ve en önemli husus ise yapacağınız ödemeler mutlaka medyumun kendi adına olmalıdır. Başvurduğunuz medyum bir takma isim kullanıyorsa bunu açıkça belirtmek zorundadır. Kullandığı isim Türk Patent ve Tescil kurumu tarafından tasdik edilmiş olmalıdır. Örneğin, benim yıllar önce kullanmaya başladığım Medyum Tibet ismi marka adı bana ait olan bir isimdir. Gerçek adım Serhat Barman ve bunu sitemin https://www.medyumtibet.com/hakkimda/ kısmında açıkça belirtmekteyim. Ödemeler direkt olarak benim adıma yapılmaktadır. Aynen bu şekilde tercih edeceğiniz medyum eğer bir takma isim kullanıyorsa bunu resmi kurumlarca tasdikletmeli ve yasalar gereğince internet sitesinde T.C kimliği üzerinde ki gerçek adını açıkça belirtmek durumundadır. Kullandığı isim Ahmet olup, Mehmet adlı hiç tanımadığınız birisine kesinlikle para göndermeyin. Sonunda hüsrana uğrayan yine sizler olursunuz.

Bu 5 ana maddeden bir tanesi eksik olsa bile o medyuma başvurmamanız sizin için çok daha iyi olur. O anda üzüntüyle ve çaresizlikle arayarak derdinize derman olacağını sandığınız o medyum ilerleyen günlerde sizi çok daha fazla üzebilir. Çünkü gerçek bir medyum değildir. Günlerce çalışarak alınterinizle kazandığınız parayı kim olduğu belli olmayan çetelere yedirmek istemezsiniz. Bu nedenle lütfen medyumunuzu seçerken çok dikkatli olun.

Tüm bunların yanında eğer bir dolandırıcılık olayıyla karşılarısanız en yakın savcılık ya da kolluk kuvvetlerine başvurarak şikayet dilekçesi vermekten çekinmeyin. T.C yasalarınca illegal işler yapan ve sizi mağdur eden kişilere karşı hakkınızı sonuna kadar aramaktan korkmayın. 

Content Protection by DMCA.com

Yazar hakkında

tibet administrator

Bu sitenin tüm yasal hakları saklıdır.